Autor:  Iza Luty 2021-03-27

Christian Parma

(0 głosów)

Ur. 15 stycznia 1942 w Cieszynie, zm. 21 marca 2021 w Warszawie.

Odszedł Christian Parma, wybitny speleolog, grotołaz, człowiek gór, podróżnik, fotograf, autor wielu książek o jaskiniach i albumów fotograficznych, dobry człowiek.

Pochodził z Cieszyna. Działalność jaskiniową rozpoczął w 1963 roku w Akademickim Klubie Grotołazów ZSP w Gliwicach (1964-1967).  Później przeniósł się do Zakopanego. Był członkiem Sekcji Taternictwa Jaskiniowego Klubu Wysokogórskiego pełniąc funkcję sekretarza Komisji Taternictwa Jaskiniowego Zarządu Głównego Klubu Wysokogórskiego (1968-1973), również przewodniczącego Sekcji (1969-1974). Działał też w Speleoklubie Morskim PTTK w Gdyni, w latach 1981-1984 jako wiceprezes.

Christian był współodkrywcą Jaskini nad Kotlinami (1966-1968, od otworu do połączenia z Jaskinią Śnieżną), wstępnych partii Studni Flacha w Ptasiej Studni (1967), Studni w Kazalnicy (1973), dużych partii w Jaskini Naciekowej (1979-1980)  i in. Uległ wypadkowi podczas akcji ratunkowej po Witka Szywałę w Jaskini nad Kotlinami (1970).

W latach 1969-1985 uczestniczył w ponad 20 zagranicznych wyprawach eksploracyjnych do jaskiń Austrii, Nepalu, Borneo, Bułgarii, Rumunii, Peru, Czechosłowacji, Hiszpanii, Grecji, Chile, Tajlandii, Węgier, Walii i ZSRR. Często nimi kierował; wiele z nich przyniosło ważne odkrycia.

Napisał książki rozchwytywane przez grotołazów, a także turystów i miłośników Tatr: Turystyczne jaskinie Tatr (Warszawa:1978, współautor Apoloniusz Rajwa), Jaskinie (Warszawa:1980), 500 zagadek o jaskiniach (Warszawa:1985, współautor Tadeusz Rojek). Opublikował wiele artykułów i notatek o tematyce speleologicznej, m.in. w czasopismach "Taternik", "Wierchy", "Speleologia", czy "Podtatrze".

W 1987 roku Christian przeniósł się z Zakopanego na stałe do Warszawy, a w 1991 założył wspólnie z żoną Bogną Wydawnictwo Parma Press. Większość wydawanych pozycji bazowała na doskonałych zdjęciach Jego autorstwa. Potrafił pokazać świat piękniejszym, niż jest on w rzeczywistości. Wydał albumy, nie tylko o górach wysokich, lecz także m.in.: „Polska. Najpiękniejsze pejzaże”, „Tatry”, „Kraków”, „Zamki w Polsce”, „Powstanie Warszawskie” czy „Polska. Światowe dziedzictwo UNESCO”. Sporo uwagi poświęcił opisowi kuchni wielu regionów Polski, napisał m.in. książkę kulinarną pt. „Kuchnia polska”, przetłumaczoną na kilka języków obcych.

W 2003 roku nastąpiły kolejne przenosiny – do podwarszawskich Marek, gdzie z Bogną mieszkali, prowadzili wydawnictwo i opiekowali się zwierzętami. Kochał zwierzęta, potrafił przejechać pół Polski po schorowanego, okaleczonego psiaka czy kociaka. Nazywano Go „jeżdżący z kotami”. Zapewniał leczenie i utrzymanie zwierzętom, zarówno tym, które znalazły schronienie w Jego domu (ostatnio przebywało tam 19 kotów i dwa psy), jak i tym bezdomnym.

Christian miał wielu przyjaciół, również wśród starszego pokolenia Speleoklubu Warszawskiego. Czytał i kolekcjonował nasz biuletyn „Wiercica”. Spotykaliśmy się często w Tatrach, na Krupówkach, w Warszawie, a także w różnych zakątkach świata, np. w Grecji, Tajlandii, czy w Himalajach, gdzie obładowany sprzętem fotograficznym, udawał się właśnie na kolejny z wielu trekkingów.

Zmarł po ciężkiej chorobie 21 marca 2021 roku.

Zostawił po 40 latach szczęśliwego związku żonę Bognę, zwierzęta i przyjaciół.

 

Uroczystość pożegnalna odbędzie się 31.03.2021 o godz. 13.00 w Domu Przedpogrzebowym na Powązkach Wojskowych. Następnie o godz. 14 pogrzeb na Cmentarzu Bródnowskim (aleja 60A, rząd 1, grób 5).

 

Niech spoczywa w pokoju.

 

[Na podstawie Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej Z. i H. Paryskich, informacji Bogny Parmy i wspomnień – I. L.]

 

Zdjęcia z lat 70. i 80. Z archiwum Bogny Parmy.

Podczas centralnej wyprawy KTJ PZA do Jaskini Jubileuszowej w Alpach Salzburskich, 1981. Od lewej: Wolfgang Jansky (Austria), z tyłu w cieniu Janusz Lisiecki, Christian Parma, z tyłu być może Paweł Jędrzejczak, Krzysztof Dudziński, Włodzimierz  Rudolf, Jerzy Verey (z tyłu), Kazimierz Szych, Mikołaj Czyżewski, w przysiadzie od lewej: Andrzej Bałas i Jerzy Kramarz. Z archiwum Bogny Parmy.

W Jaskini Jubileuszowej, 1981, fot. Krzysztof  Dudziński.

 

Przeczytano 794 razy

Podziel się

share on facebook share on linkedin share on twitter

Współpracujemy z:

 

 

Jesteśmy członkiem PZA 
Współpracujemy z e-przemek.pl
 

 

Skontaktuj się z nami

Masz pomysł na ciekawą wyprawę, projekt?

Chciałbyś poznać wyjątkowych i wyjątkowo dzielnych ludzi?

Chciałbyś spróbować swoich sił w poruszaniu się po górach i jaskiniach?

skontaktuj się