Autor:  Iza Luty 2021-02-09

Andrzej Henryk Ostromęcki h. Pomian

(0 głosów)

ur. 15 listopada 1942 w Warszawie, zm. 24 stycznia 2021 tamże

Andrzej był geologiem lecz z powołania poetą, prozaikiem, grotołazem i alpinistą, a także wykładowcą akademickim, ekspertem w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej.

Ważne miejsce w Jego życiu zajmowała działalność społeczna. Ukończył studia geologiczne na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego w roku 1966. Pracował w Zakładzie Nauk Geologicznych PAN we Wrocławiu i Warszawie (od 1968), gdzie uzyskał doktorat nauk przyrodniczych w 1972 r. Zajmował się zagadnieniami górnego karbonu i dolnego permu w niecce północnosudeckiej. W latach 1980–1981 działał w Mauretanii w ramach kontraktu z agencją ONZ. Był filistrem Korporacji Akademickiej Arkonia – jednej z najstarszych polskich organizacji studenckich (zał. 1879 r.), z dewizą „prawdą a pracą”, przyjacielem i wychowawcą pierwszych roczników polskich studentów po upadku komunizmu. Po śmierci żony, Anny Marii (Oleńki) z domu Wielowieyskiej, wypełniając jej wolę, założył w 2014 r. Fundację "Oleńka" – pierwszą w Polsce organizację pomagającą samotnym chorym onkologicznie matkom. Zajmował się też bezdomnymi.

Andrzej był członkiem Sekcji Grotołazów Wrocław od 1962 r., a także jej prezesem w kadencji 1967/1968. Uczestniczył w jaskiniowych wyprawach tatrzańskich, m.in. do Jaskini Czarnej, brał udział w eksploracji i opisie Jaskini Niedźwiedziej (masyw Śnieżnika), robił piękne zdjęcia. Na przełomie grudnia 1968 r. i stycznia 1969 r. wziął udział w wyjątkowej wyprawie na dno Jaskini Śnieżnej, kierowanej przez Bernarda Uchmańskiego ze Speleoklubu Warszawskiego. Wyprawa ta dokonała wspinaczkowego wyjścia od Syfonu Dominiki do otworu Jaskini Śnieżnej. Był to ówczesny rekord świata (640 m pomiędzy dnem a otworem wejściowym jaskini) we wspinaczce jaskiniowej bez korzystania z lin i drabinek. W skład zespołu wchodzili  także Roman Galar, Jerzy Masełko, Kazimierz Piotrowski, Norbert Pospieszny i Marek Trzeciakowski. Wszyscy zostali odznaczeni Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe. W 1969 r. brał udział w wyprawie Sekcji do jaskiń Kaukazu Zachodniego.

Andrzej był zaprzyjaźniony ze Speleoklubem Warszawskim, z jego członkami, dziś zwanymi speleogratami. Uczestniczył w spotkaniach, m.in. w obchodach 20-lecia Klubu. Był wrażliwy, skromny, uczynny i hojny. Więcej o Andrzeju Ostromęckim na stronie: https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Ostromęcki

Msza św. żałobna zostanie odprawiona 10 lutego 2021 r, o godz. 11.00 w kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach w Warszawie, po czym nastąpi  złożenie prochów w grobowcu rodzinnym.

 

 

 Zdjęcie wykonane przed schroniskiem Ornak podczas obchodów Jubileuszu XX-lecia Speleoklubu Warszawskiego, 1974 r. Śp. Andrzej Ostromęcki - pierwszy z prawej strony, w górnym rzędzie. Fot. Marek Sygowski.

Przeczytano 830 razy

Podziel się

share on facebook share on linkedin share on twitter

Współpracujemy z:

 

 

Jesteśmy członkiem PZA 
Współpracujemy z e-przemek.pl
 

 

Skontaktuj się z nami

Masz pomysł na ciekawą wyprawę, projekt?

Chciałbyś poznać wyjątkowych i wyjątkowo dzielnych ludzi?

Chciałbyś spróbować swoich sił w poruszaniu się po górach i jaskiniach?

skontaktuj się