Autor:  2015-02-09

Złota Plakietka i Złoty Ołówek za 2014 - werdykt kapituły

(1 głos)

 

We wtorek 3. lutego 2014 Kapituła konkursu na Złotą Plakietkę oraz Złoty Ołówek - czyli najlepsze przejście jaskiniowe i najciekawszą relację z akcji, które odbyły się w 2014 roku - ogłosiła swój werdykt. A oto jego część, dotycząca zwycięzców:

„Złotą plakietkę”, pomimo jednej jedynej kandydatury, kapituła postanowiła przyznać zespołowi, który pod kierownictwem Joanny Magdalińskiej i Beaty Michalak dokonał obustronnego trawersu pomiędzy otworami jaskiń Śnieżna i Wielka Litworowa. W akcji wzięli ponadto udział: Rafał Stańczuk (SW), Magdalena Bujoczek (TKTJ), Zbyszek Janiga (KS Aven), Piotr Chrzanowski (SW), Ania Kalińska (SW), Maciek Ratajewicz (SW). 

„Złoty ołówek” przyznajemy Joannie Magdalińskiej za oba zgłoszone teksty: „W poszukiwaniu Krokodyla” oraz „Gouffre Berger 2014 czyli gdzie diabeł nie może, tam Polaka pośle” do obowiązkowej lektury na klubowej stronie www. Bardzo doceniamy to, że Joanna jest jedyną, która swoje dokonania relacjonuje. Oba teksty mają swoje walory dokumentacyjne i literackie. Z pewnością przysporzyły sporo radości swoim czytelnikom – będących nie tylko bohaterami.

Zwycięzcom gratulujemy!

Ale też mocno bierzemy do serca część uzasadnienia, w której kapituła (w składzie: Rafał Kardaś, Piotr Podobiński i Tomek Fiedorowicz) wyraziła zaniepokojenie zanikającym zwyczajem relacjonowania swoich przejść. Jako Zarząd chcemy udostępnić Wam platformę, na której bez przeszkód będziecie mogli chwalić się swoimi dokonaniami. Mamy nadzieję, że niniejsza strona będzie w większym stopniu wykorzystywana. Już od lutego wszystkie relacje, które będą zamieszczane na stronie będą mogły walczyć o nagrody w przyszłym roku. Pamiętajcie też, że relacjonując nawet niewielkie wyjścia - tworzycie historię naszego klubu. Bez choćby kilku słów opisu Wasza historia zniknie. Opisując swoje działania pomagacie też innym grotołazom lepiej przygotować się do swoich akcji. 

A oto słowa refleksji członków kapituły konkursu: 

"Do kapituły wpłynęły 3 zgłoszenia do obu konkursów łącznie, w tym 2 zgłoszenia do konkursu o „Złoty ołówek” oraz 1 zgłoszenie do konkursu o „Złotą plakietkę”. 

Przed ogłoszeniem decyzji kapituły oraz złożeniem gratulacji laureatom chcielibyśmy pokusić się o krótki komentarz i jeszcze krótsze wnioski. 

Mamy nadzieję, że BARDZO mała liczba zgłoszeń do konkursów nie jest bezpośrednim odzwierciedleniem działalności naszych klubowiczów (a w tej sytuacji należałoby stwierdzić – jej braku). Takiemu stanowi rzeczy zaprzeczają też nasze indywidualne obserwacje – tj. w sumie sporo się jednak dzieje, ale… 

No właśnie i to „ale” powinno być przedmiotem refleksji nas – wszystkich klubowiczów i tych, którym powierzyliśmy zarządzanie klubem – Zarządu. Wydaje nam się, że praktycznie żaden odzew na apel Zarządu o zgłaszanie kandydatur do obu konkursów wynika z: 

1) zanikającego zwyczaju archiwizowania swoich dokonań w jakikolwiek sposób (wpis w książce wyjść, wpis lub relacja na klubowej stronie czy na łamach „Wiercicy”) – wygląda na to, że tylko jedna ekipa/zespół/osoba w klubie przywiązuje do tego wagę; 

2) braku efektywnie funkcjonującej platformy do archiwizowania owych dokonań; 

3) faktu, że większość z członków klubu nie zdecydowała się wziąć udziału w którymś z konkursów zgłaszając swoją lub czyjąś kandydaturę (z jakichkolwiek przyczyn: przeoczenia, skromności, nieśmiałości…). 

To fakty i obserwacje. A teraz wnioski: 

1) Konkursy w przyszłości warto robić, o ile będzie w nich brało więcej uczestników. A warto, bo można wygrać atrakcyjną nagrodę no i bezcenny prestiż. 

2) Za budowanie i archiwizowanie historii naszego klubu odpowiedzialność powinniśmy brać wszyscy, którzy w jaskiniach robimy choćby najdrobniejsze przejścia. Inaczej historia pójdzie w niepamięć. 

3) Warto aby Zarząd wypracował bardziej skuteczne i dostępne platformy do archiwizowania własnej działalności. Może sprawdzająca się jeszcze przed kilku laty bazowa książka wyjść połączona ze sprawnym internetowym kalendarzem wystarczy?"

 

Załączamy cały werdykt w wersji PDF.

Rafał Sieradzki
W imieniu Zarządu Speleoklubu Warszawskiego

Przeczytano 2598 razy

Podziel się

share on facebook share on linkedin share on twitter

Współpracujemy z:

 

 

Jesteśmy członkiem PZA 
Współpracujemy z e-przemek.pl
 

 

Skontaktuj się z nami

Masz pomysł na ciekawą wyprawę, projekt?

Chciałbyś poznać wyjątkowych i wyjątkowo dzielnych ludzi?

Chciałbyś spróbować swoich sił w poruszaniu się po górach i jaskiniach?

skontaktuj się