Autor:  W 2021-01-06

Leszek Liszewski 7.10.1962-29.12. 2020

(0 głosów)

Leszek ukończył kurs taternictwa jaskiniowego Speleoklubu Warszawskiego w 1987 r. Uczestniczył potem w akcjach i wyprawach jaskiniowych, lecz kiedy założył rodzinę oraz firmę, a także rozwinął inne fascynujące pasje, zabrakło czasu na jaskinie. Klub był jednak dla Niego ważny przez całe życie. I Tatry, w które wyrywał się czasami. Interesowały Go wszelkie działania klubowiczów, pomagał kiedy mógł, uczestniczył w zebraniach i innych spotkaniach, które wielokrotnie sam inicjował i organizował, a stare przyjaźnie przetrwały do końca życia.

Leszek, z wykształcenia mechanik samochodowy, tak naprawdę był człowiekiem renesansu o wielu pasjach, niezwykłym kolekcjonerem, miłośnikiem motoryzacji, historii i literatury polskiej, żeglarzem.

W Czersku, gdzie zamieszkał, założył Bractwo Motocyklowe „Sokół”. Jako Prezydent Bractwa organizował słynne nie tylko w kraju zloty zabytkowych motocykli. Przez dwadzieścia lat tworzył zbiór 118 starych pojazdów - od rowerów, poprzez motocykle, po samochody osobowe i ciężarówki. Część eksponatów jest unikatowa nie tylko w skali Polski, ale i świata. Kolekcję przekazał do Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.

Leszek był aktywnym wieloletnim członkiem Towarzystwa Opieki nad Zabytkami (Oddział w Czersku). Podejmował działania na rzecz ochrony dziedzictwa historycznego i kulturowego, w tym także związane z nadwiślańskim Urzeczem. Stworzył niezwykle ciekawą kolekcję dawnych zabawek oraz inną – rzeczy wyprodukowanych w PRL. Największą jego pasją ostatnio było kolekcjonowanie książek polskich, starodruków oraz rękopisów. Te kolekcje tworzył z myślą o przekazaniu do powstającego Muzeum Historii Polski.

Dnia 29.12.2020 r. zmarł z powodu ciężkiego zakażenia koronowirusem. Zostawił córkę i syna, a także wiele dzieł niedokończonych. Był niezwykle uczynnym człowiekiem, na którego zawsze mogliśmy liczyć. Będzie nam Go bardzo brakowało.

Spoczywaj w pokoju Leszku.

IL

 

Dnia 7 stycznia 2021 r. pożegnamy Leszka. Msza św. odbędzie się o godzinie 11:00 w Kościele pw. św. Feliksa z Kantalicjo przy ulicy Kościuszkowców 85a w Warszawie (Marysin), po czym nastąpi przewiezienie na cmentarz parafialny w Korabiewicach koło Mszczonowa, gdzie uroczystość pogrzebowa rozpocznie się około godz. 14.00.

Ci którzy nie będą mogli przybyć mogą uczestniczyć w pogrzebie online:

https://youtube.com/channel/UCwePmp2HMdGw6CttK6cna6g

 

 

 

 

 

Przeczytano 752 razy

Podziel się

share on facebook share on linkedin share on twitter

Współpracujemy z:

 

 

Jesteśmy członkiem PZA 
Współpracujemy z e-przemek.pl
 

 

Skontaktuj się z nami

Masz pomysł na ciekawą wyprawę, projekt?

Chciałbyś poznać wyjątkowych i wyjątkowo dzielnych ludzi?

Chciałbyś spróbować swoich sił w poruszaniu się po górach i jaskiniach?

skontaktuj się