Autor:  Weronika 2020-02-05

W "Jaskiniach" o speleoklubie warszawskim

(0 głosów)

W najnowszych jaskiniach ukazał się tekst o Speleoklubie Warszawskim z okazji jego jubileuszu: "Warszawiacy osiągnęli wiek emerytalny!".

Autorką artykułu jest Joanna Chrzanowska. Jest w nim sporo o historii klubu oraz o osiągnięciach członków, które każdy z nas powinien poznać. Numer jest do przeczytania w klubowej biblioteczce, a na zachętę zamieszczamy podgląd pierwszej strony obszerniejszego tekstu.

"To już 65 lat odkąd 1 lipca 1954 r. grupa studentów i pracowników Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN, podjęła decyzję o utworzeniu organizacji skupiającej warszawskich grotołazów. Przewodził im Andrzej Chodorowski zwany Kacykiem, który wraz ze swoją żoną, Władką, oraz kolegami: Tomaszem Umińskim, Antonim Gajewskim i Ryszardem Karpińskim, wszedł w skład pierwszego Zarządu nowej organizacji. Początkowo Speleoklub Warszawski działał jako Podsekcja Taternictwa Jaskiniowego przy Sekcji Taternictwa Oddziału Warszawskiego PTTK (nazywanej Warszawską Sekcją Taternictwa Jaskiniowego), a w 1957 roku zmienił nazwę na Speleoklub Warszawski PTTK. W 1992 roku, po wystąpieniu ze struktur PTTK, klub otrzymał osobowość prawną i obecną nazwę: Speleoklub Warszawski Stowarzyszenie. (...)"

 

Przeczytano 1179 razy

Podziel się

share on facebook share on linkedin share on twitter

Współpracujemy z:

 

 

Jesteśmy członkiem PZA 
Współpracujemy z e-przemek.pl
 

 

Skontaktuj się z nami

Masz pomysł na ciekawą wyprawę, projekt?

Chciałbyś poznać wyjątkowych i wyjątkowo dzielnych ludzi?

Chciałbyś spróbować swoich sił w poruszaniu się po górach i jaskiniach?

skontaktuj się