Autor:  Weronika 2019-11-22

Wyprawa kajakiem na Grenlandię

(0 głosów)

3 grudnia 2019 o godz. 19.00 zapraszamy na kolejne spotkanie do klubu. Tym razem Marek Mazur opowie nam o wyprawie kajakiem na Grenlandię.

Marek opowie nam i pokaże zdjęcia z wyprawy, gdzie wraz z mieszkającym tam Duńczykiem pływali w rejonie Upernavik, położonym prawie 800 km za Kołem Podbiegunowym. Na początku podróży przebili się w poprzek fiordu wyprowadzającego góry lodowe na Morze Baffina i popłynęli trasą wolną od tych przeszkód do stałego lądu z  lodowcami  cielącymi bryły lodu do rozlewiska mieszczącego tysiące gór lodowych, z których największe mierzyły dwieście metrów długości.

W drugiej części wyprawy popłynęli na szkiery zewnętrzne archipelagu, odwiedzając niewielkie osady Innuitów, gdzie doznali zaszczytu zaproszenia do domu i skosztowania typowego obiadu rdzennych mieszkańców Grenlandii. Spotykali rybaków łowiących halibuta żyjącego na głębokości 300 – 1000 metrów. Napotkali też olbrzymią górę lodową, która podpłynęła pod samą osadę, zagrażając jej mieszkańców. Dopłynęli też do innej osady zniszczonej 20 lat wcześniej przez tsunami.
Marek opowie także o historii mieszkańców tej wyspy, włącznie z etapem zamieszkiwania jej przez Wikingów; o dzisiejszej Grenlandii oraz jak smakuje mięso woła piżmowego i niedźwiedzia polarnego.


W tym dniu  odwiedzi nas również Mirek Wiśniewski, którego fotografie można od niedzieli obejrzeć w Domu Spotkań z Historią w ramach wystawy "Polskie Bieguny. Himalaje ’74 i Antarktyda ’77 na fotografiach Mirka Wiśniewskiego" https://www.zpaf.pl/aktualnos…/polskie-bieguny-dsh-wystawa/…. Na pewno będzie można wysłuchać paru słów na temat wystawy od autora zdjęć.


Serdecznie zapraszamy

 

Przeczytano 1102 razy

Podziel się

share on facebook share on linkedin share on twitter

Współpracujemy z:

 

 

Jesteśmy członkiem PZA 
Współpracujemy z e-przemek.pl
 

 

Skontaktuj się z nami

Masz pomysł na ciekawą wyprawę, projekt?

Chciałbyś poznać wyjątkowych i wyjątkowo dzielnych ludzi?

Chciałbyś spróbować swoich sił w poruszaniu się po górach i jaskiniach?

skontaktuj się