Autor:  2018-07-08

Jak bezpiecznie chodzić po jaskiniach?

(0 głosów)

W ostatnim czasie wszystkie stacje telewizyjne i radiowe donoszą o grupie tajlandzkich chłopców uwięzionych w zalanej jaskini. Wielka akcja ratunkowa, nurkowie, pompy, reflektory i flesze. 

Zapewne takie nagłośnienie w temacie jaskiń spowoduje większe zainteresowanie taternictwem jaskiniowym. I tu pojawia się pytanie: jak odwiedzać jaskinie, żeby potem nikt nas nie musiał ratować.

Odpowiedź nie jest wcale oczywista, ponieważ różnym osobom mogą przydarzyć się zupełnie różne wypadki.

Jeżeli nigdy nie byłeś/nie byłaś w jaskini to najlepiej jeżeli odwiedzisz jaskinię turystycznie udostępnioną, jak na przykład Mylna lub Raptawicka w Dolinie Kościeliskiej. Pomijając kwestię mandatu, który możesz dostać za wejście do jaskini nieudostępnionej bez uprawień, jeżeli pójdziesz do takiej jaskini bez doświadczenia, przygotowania i sprzętu to bezpośrednio narażasz swoje życie. Jaskinie nieudostępnione dla turystów są po prostu niebezpieczne, kryją w swoim wnętrzu na przykład głębokie studnie, przy których trzeba asekurować się używając lin.

Jeżeli chcesz odwiedzić jaskinie niedostępne bez przeszkolenia to zapraszamy Cię na kurs taternictwa jaskiniowego. Kurs trwa rok, składa się z czterech etapów. Więcej informacji znajdziesz na stronie speleo.waw.pl/faq. Jeżeli mieszkasz w innej części Polski to polecamy kursy organizowane przez inne kluby jaskiniowe zrzeszone w Polskim Związku Alpinizmu

Na koniec muszę dodać, że samo szkolenie niestety nie daje 100% gwarancji na bezpieczne poruszanie się po jaskiniach, a długie godziny ćwiczeń niestety nie zawsze chronią przed akcją ratunkową.

Janek

Przeczytano 1615 razy

Podziel się

share on facebook share on linkedin share on twitter

Współpracujemy z:

 

 

Jesteśmy członkiem PZA 
Współpracujemy z e-przemek.pl
 

 

Skontaktuj się z nami

Masz pomysł na ciekawą wyprawę, projekt?

Chciałbyś poznać wyjątkowych i wyjątkowo dzielnych ludzi?

Chciałbyś spróbować swoich sił w poruszaniu się po górach i jaskiniach?

skontaktuj się